Etapy tworzenia stron www

Etapy tworzenia stron www
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Jako że tworzenie stron internetowych staje się bardziej popularne (w związku z rosnącą popularnością Internetu i coraz łatwiejszym, i powszechniejszym dostępem do niego) warto powiedzieć kilka słów o tym, w jaki sposób się je wykonuje w firmach, które zajmują się tym na co dzień. Zazwyczaj nad powstaniem strony pracuje kilku specjalistów z różnych dziedzin. Zacznijmy jednak od początku.

Wszyscy myślą zapewne, że pierwszy etap to projektowanie stron www. Faktycznie, zaczynamy od projektu strony, jednak zanim zacznie się projektować trzeba jeszcze z przyszłym właścicielem witryny ustalić pewne rzeczy, takie jak funkcjonalności oraz poznać temat strony (aby dobrać design) i cel, w jakim powstaje.

Takie rozmowy dotyczące oczekiwań wyglądają bardzo różnie. Wszystko zależy od tego, czy zlecający wie, czego oczekuje, czy niekoniecznie ma jakiekolwiek wyobrażenie dotyczące powstającej witryny, a jedynie wie, że chce taką stronę mieć. Spore znaczenie dla projektu będzie miała również wysokość budżetu, jaki zlecający jest w stanie przeznaczyć.

Musimy również pamiętać, że projektowanie stron www to nie wyłącznie etap, na którym graficy budują wygląd serwisu. Na etapie projektowania powstaje cała struktura strony, jej funkcjonalność, nawigacja, czyli między innymi rozmieszczenie elementów serwisu. Serwisy muszą być projektowane zgodnie z zasadami usability.

Oprócz zasad usability osoby, które wykonują projekt stron www, muszą jeszcze znać zasady typografii i do nich się oczywiście stosować. Tworzenie stron zgodnie z tymi zasadami przyczynia się do tego, że łatwiej nam odczytywać tekst, jaki zamieszczony jest na stronie. Typografia bowiem związana jest właśnie z tekstem strony.

Oczywiście, projektowanie to jednak w znacznym stopniu skupienie się na wyglądzie serwisu, czyli jego kolorystyce, elementach graficznych, logo strony, wyborze czcionek, itp. Estetyczna część strony jest bardzo ważna, szczególnie w pierwszym kontakcie użytkownika z z serwisem. Jak wiadomo, już w ciągu pierwszych kilku sekund naszego obcowania z czymś lub kimś nowo poznanym, ujrzanym, budujemy sobie podświadomie jakąś opinię.

About the author