Krótko o systemach zarządzania treścią?

Krótko o systemach zarządzania treścią?
1 vote, 5.00 avg. rating (95% score)

Krótko o systemach zarządzania treścią?

Dynamiczny rozwój sieci internetowej i wkroczenie jej w bardzo wiele płaszczyzn życia spowodował, że wielu z nas musiało zdobyć nowe umiejętności pozwalające na sprawne korzystanie z dobrodziejstw Internetu. Warto jednak zaznaczyć, że zdecydowana większość posiadanej przez nas wiedzy, to jedynie wiedza zwykłego użytkownika – wiemy, jak wykonać daną rzecz (np. kupować w sklepie internetowym, czy korzystać z przeglądarki), ale nie potrafimy odpowiedzieć na pytania dotyczące tego, jak działa internet, jak tworzyć strony itp.
Internet dla laika

Wiedza na poziomie użytkownika w wielu przypadkach staje się jednak niewystarczająca. Wówczas konieczne staje się albo zapłacenie informatykom (wiedza wszak kosztuje), albo samodzielna walka z komputerem w celu osiągnięcia zamierzonego celu. Nie wszystkie rzeczy będziemy jednak w stanie wykonać samodzielnie – część muszą wykonać za nas specjaliści. By jednak usprawnić własną pracę, a także stać się bardziej konkurencyjnym na rynku, warto nauczyć się kilku przydatnych rzeczy, przykładowo obsługi jednego z systemów zarządzania treścią. Znajomość obsługi takiego systemu pozwoli nam nie tylko na przyspieszenie pracy, a także wyraźne zmniejszenie kosztów, ponieważ każda zmiana treści nie będzie wymagała od nas dzwonienia do firmy obsługującej stronę.
Krótko o CMSach

Joomla CMSSystemy Zarządzania Treścią (angielskie Content Managment System – CMS) to pewien zestaw aplikacji, jakie umożliwiają tworzenie i późniejszą aktualizację stron internetowych (także np. sklepów internetowych). Chodzi tutaj o to, by np. strona tworzona przez specjalistów mogła być następnie edytowana przez osoby, które zajmują się edytowaniem treści. Dzięki CMS mogą one edytować tekst bez konieczności znajomości złożonych kodów – CMS prowadzi ich prostym i czasem intuicyjnym interfejsem wyraźnie ułatwiając pracę. Z pewnością zastanawiamy się teraz nad tym, jakie CMS-y są najbardziej popularne i dość proste w nauce. Bardzo popularnym systemem zarządzania treścią jest tzw. Joomla! – system utworzony na zasadzie wolnego (a więc bezpłatnego) oprogramowania. Dużym poważaniem użytkowników cieszą się także systemy takie, jak np. Drupal, Extreme Fusion, TikiWiki.
Jak dodać treść?

Bardzo ważnym elementem każdego CMS-u jest oddzielenie od siebie poszczególnych płaszczyzn strony (graficznej, tekstowej itp.), co pozwala na swobodną i niezależną ich edycję bezpośrednio przez osoby, które znają się na tym najlepiej, a nie np. przez informatyków. W przypadku dodawania treści, systemy zarządzania treścią umożliwiają różnorodną edycję tekstu. Treści dodaje się za pomocą zwykłej przeglądarki (dowolnej), bez konieczności instalacji skomplikowanego oprogramowania, bez wymagań znajomości języków programowania itp. Wydaje się, że korzystanie z CMS ma same zalety – trzeba się go tylko nauczyć. Jak to zrobić? Jeśli dysponujemy zasobami finansowymi i zależy nam na dokumencie potwierdzającym umiejętności, na pewno dobrym pomysłem będzie udział w odpowiednim kursie.

About the author